Vicor Corporation V110A36H300BG3
V110A36H300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36H300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36H300BG3.pdf
Availability of V110A36H300BG3
QUANTITY
V110A36H300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36H300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A36H300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36H300BG3
Related LinksV110A36, V110A36H300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36H300BG3 Details Description
Related parts for V110A36H300BG3
IC REG MULTI CONFIG 5V 3A TO263 datasheet.pdf