TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-61SN-6117-LC
AFD57-24-61SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-61SN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
AFD57-24-61SN-6117-LC.pdf
Availability of AFD57-24-61SN-6117-LC
QUANTITY
AFD57-24-61SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-61SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-61SN-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-61SN-6117-LC
AFD57-24-61SN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD57-24-61SN-6117-LC
Connector Receptacle 32 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 11POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
SFP MODULE, 100BASE-FX, MM 2KM, datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf