Vicor Corporation V110A36M400BF3
V110A36M400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36M400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V110A36M400BF3.pdf
Availability of V110A36M400BF3
QUANTITY
V110A36M400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36M400BF3
Internal Part NumberEIS-V110A36M400BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36M400BF3
Related LinksV110A36, V110A36M400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36M400BF3 Details Description
Related parts for V110A36M400BF3
DIODE ZENER 8.2V 400MW SOD2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6.16VA CHAS MNT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR UNAMPLIFIED +-15 PSI datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACTOR DC 120A datasheet.pdf
ARDUINO MODEM BOARD BRAVO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A MCPH6 datasheet.pdf