Vicor Corporation V110A36T400BF
V110A36T400BF picture photo
Mfg. Part Number
V110A36T400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V110A36T400BF.pdf
Availability of V110A36T400BF
QUANTITY
V110A36T400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36T400BF
Internal Part NumberEIS-V110A36T400BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36T400BF
Related LinksV110A3, V110A36T400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36T400BF Details Description
Related parts for V110A36T400BF
CONN HEADER 1P/24S/1P VERT PRSFT datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 287VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SBS-COMPL GAS-GAUGE 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 3.1A datasheet.pdf
PLUNGER-BANANA PLUG 24" RED datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf