Vicor Corporation V110A3V3E150BG
V110A3V3E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V110A3V3E150BG.pdf
Availability of V110A3V3E150BG
QUANTITY
V110A3V3E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3E150BG
Internal Part NumberEIS-V110A3V3E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3E150BG
Related LinksV110A3V, V110A3V3E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3E150BG Details Description
Related parts for V110A3V3E150BG
JUMPER-H1503TR/A3048Y/X 5" datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #1/4 BUDGET datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6DSBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 16.0972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf