Vicor Corporation V110A3V3E200BF2
V110A3V3E200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3E200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V110A3V3E200BF2.pdf
Availability of V110A3V3E200BF2
QUANTITY
V110A3V3E200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3E200BF2
Internal Part NumberEIS-V110A3V3E200BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3E200BF2
Related LinksV110A3V, V110A3V3E200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3E200BF2 Details Description
Related parts for V110A3V3E200BF2
JUMPER-H1502TR/A3049Y/H1502TR 10 datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLUE 5' datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM YELLOW DIFF RA .200 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf