Vicor Corporation V110A3V3M150BL2
V110A3V3M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V110A3V3M150BL2.pdf
Availability of V110A3V3M150BL2
QUANTITY
V110A3V3M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3M150BL2
Internal Part NumberEIS-V110A3V3M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3M150BL2
Related LinksV110A3V, V110A3V3M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3M150BL2 Details Description
Related parts for V110A3V3M150BL2
IC TRANSCEIVER RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 40A 600VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TOOL TERM HEAD MTA .100 PIN datasheet.pdf
WIREWAY 12" TRNSPSTN CNTR-CLKWSE datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
POWER SUPPLY 30V, 3A DGTL datasheet.pdf