Vicor Corporation V110A3V3T150BL2
V110A3V3T150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3T150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V110A3V3T150BL2.pdf
Availability of V110A3V3T150BL2
QUANTITY
V110A3V3T150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3T150BL2
Internal Part NumberEIS-V110A3V3T150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3T150BL2
Related LinksV110A3V, V110A3V3T150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3T150BL2 Details Description
Related parts for V110A3V3T150BL2
LED YELLOW CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5.6A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS R/A 2M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf