Vicor Corporation V110A3V3T200BF2
V110A3V3T200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3T200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V110A3V3T200BF2.pdf
Availability of V110A3V3T200BF2
QUANTITY
V110A3V3T200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3T200BF2
Internal Part NumberEIS-V110A3V3T200BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3T200BF2
Related LinksV110A3V, V110A3V3T200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3T200BF2 Details Description
Related parts for V110A3V3T200BF2
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 460W TO247 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 1MSPS 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.5V OD SSOP3 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
KIT DEV 434MHZ FOR SI4356 RX datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN 64POS FML SOLDER datasheet.pdf