Vicor Corporation V110A48E300BG2
V110A48E300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A48E300BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V110A48E300BG2.pdf
Availability of V110A48E300BG2
QUANTITY
V110A48E300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48E300BG2
Internal Part NumberEIS-V110A48E300BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48E300BG2
Related LinksV110A48, V110A48E300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48E300BG2 Details Description
Related parts for V110A48E300BG2
SURGE SUPP 90V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
CONVER DC/DC 0.75 3.63V @ 6A SMD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 8" BROWN datasheet.pdf
IC 4DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
IC MONOSTABLE DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES 100K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MICRO 15C S 3" RBW JACKS NI datasheet.pdf