Vicor Corporation V110A48E400BL
V110A48E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V110A48E400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V110A48E400BL.pdf
Availability of V110A48E400BL
QUANTITY
V110A48E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48E400BL
Internal Part NumberEIS-V110A48E400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48E400BL
Related LinksV110A4, V110A48E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48E400BL Details Description
Related parts for V110A48E400BL
SWITCH KEYLOCK SQR MOM 2POS SPDT datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SCKT-WIRE 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RCKMNT CHS FRM 19" 3U 84HP 400MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf