Vicor Corporation V110A48T300BS
V110A48T300BS picture photo
Mfg. Part Number
V110A48T300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V110A48T300BS.pdf
Availability of V110A48T300BS
QUANTITY
V110A48T300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48T300BS
Internal Part NumberEIS-V110A48T300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W