Vicor Corporation V110A48T400BN2
V110A48T400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A48T400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V110A48T400BN2.pdf
Availability of V110A48T400BN2
QUANTITY
V110A48T400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48T400BN2
Internal Part NumberEIS-V110A48T400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48T400BN2
Related LinksV110A48, V110A48T400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48T400BN2 Details Description
Related parts for V110A48T400BN2
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 350MA 1.34 OHM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 400POS GOLD datasheet.pdf
ELECTRICAL BRACKET AND BOX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1.2KV 250MA SOD57 datasheet.pdf