Vicor Corporation V110A5E300B
V110A5E300B picture photo
Mfg. Part Number
V110A5E300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V110A5E300B.pdf
Availability of V110A5E300B
QUANTITY
V110A5E300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5E300B
Internal Part NumberEIS-V110A5E300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5E300B
Related LinksV110A, V110A5E300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5E300B Details Description
Related parts for V110A5E300B
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRL CONFIG EEPROM 64K 8-LAP datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ3 1.97" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15A TO263 datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 16 POS datasheet.pdf