Vicor Corporation V110A5E300B2
V110A5E300B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A5E300B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V110A5E300B2.pdf
Availability of V110A5E300B2
QUANTITY
V110A5E300B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5E300B2
Internal Part NumberEIS-V110A5E300B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5E300B2
Related LinksV110A5, V110A5E300B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5E300B2 Details Description
Related parts for V110A5E300B2
RES SMD 33.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
IC CLK MULT OTP 10-MSOP datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 3.7"L X 3.7"W datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 12 POS datasheet.pdf
LED MNT HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
AB 14C 4#16, 10#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 16POS datasheet.pdf