Vicor Corporation V110A5H300BL
V110A5H300BL picture photo
Mfg. Part Number
V110A5H300BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V110A5H300BL.pdf
Availability of V110A5H300BL
QUANTITY
V110A5H300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5H300BL
Internal Part NumberEIS-V110A5H300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5H300BL
Related LinksV110A5, V110A5H300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5H300BL Details Description
Related parts for V110A5H300BL
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
BATTERY PACK FOR LS3F PRINTER datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 200V 175A SP6 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 150X150X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 1.7MHZ SC70-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf