Vicor Corporation V110A5H300BL
V110A5H300BL picture photo
Mfg. Part Number
V110A5H300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V110A5H300BL.pdf
Availability of V110A5H300BL
QUANTITY
V110A5H300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5H300BL
Internal Part NumberEIS-V110A5H300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5H300BL
Related LinksV110A5, V110A5H300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5H300BL Details Description
Related parts for V110A5H300BL
IC POT DGTL 256-TAP I2C 8-TDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
4.2MM WTB RAHDR W/O MNTFLG 4SN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf