Texas Instruments LM3S315-EGZ25-C2T
LM3S315-EGZ25-C2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S315-EGZ25-C2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN
Datasheet Download
LM3S315-EGZ25-C2T.pdf
Availability of LM3S315-EGZ25-C2T
QUANTITY
LM3S315-EGZ25-C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S315-EGZ25-C2T
Internal Part NumberEIS-LM3S315-EGZ25-C2T
Core Size32-Bit
Speed25MHz
ConnectivityMicrowire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S315-EGZ25-C2T
Related LinksLM3S315-, LM3S315-EGZ25-C2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S315-EGZ25-C2T Details Description
Related parts for LM3S315-EGZ25-C2T
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 9POS .127M datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SGE-245-2-2430 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf