Vicor Corporation V110A5M200BG
V110A5M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A5M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V110A5M200BG.pdf
Availability of V110A5M200BG
QUANTITY
V110A5M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5M200BG
Internal Part NumberEIS-V110A5M200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5M200BG
Related LinksV110A5, V110A5M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5M200BG Details Description
Related parts for V110A5M200BG
RES SMD 16.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RF LN AMP W-CDMA QFN-12 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC PWR AMP AUDIO 1.3W 9-CSP datasheet.pdf
MATRICE DIE ASSY 16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.04KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf