Vicor Corporation V110A5M300BL2
V110A5M300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A5M300BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V110A5M300BL2.pdf
Availability of V110A5M300BL2
QUANTITY
V110A5M300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5M300BL2
Internal Part NumberEIS-V110A5M300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5M300BL2
Related LinksV110A5, V110A5M300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5M300BL2 Details Description
Related parts for V110A5M300BL2
PHOTODIODE BLUE 62.91MM SQ BARE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOL datasheet.pdf
KWIK STRAP BLACK 3/4 X 15" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CAT7 8COND 24AWG 1640.42' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf
PIPE CABLE FAULT EMS LOCATR 4.5" datasheet.pdf