Vicor Corporation VI-21Z-CX-B1
VI-21Z-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Z-CX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VI-21Z-CX-B1.pdf
Availability of VI-21Z-CX-B1
QUANTITY
VI-21Z-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Z-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21Z-CX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Z-CX-B1
Related LinksVI-21Z, VI-21Z-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Z-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-21Z-CX-B1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #0 5.71" datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG8A 13AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
24 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 20C UNSHLD 300V datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 4 POS, AS16, VO, KEY datasheet.pdf