Vicor Corporation V110A5M300BN2
V110A5M300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A5M300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V110A5M300BN2.pdf
Availability of V110A5M300BN2
QUANTITY
V110A5M300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5M300BN2
Internal Part NumberEIS-V110A5M300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5M300BN2
Related LinksV110A5, V110A5M300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5M300BN2 Details Description
Related parts for V110A5M300BN2
IC DVR/RCVR TRI-ST INV 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
GSP2 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 4POS datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf