Vicor Corporation V110A8C300BN
V110A8C300BN picture photo
Mfg. Part Number
V110A8C300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8C300BN.pdf
Availability of V110A8C300BN
QUANTITY
V110A8C300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8C300BN
Internal Part NumberEIS-V110A8C300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W