Vicor Corporation V110A8C300BN3
V110A8C300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8C300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8C300BN3.pdf
Availability of V110A8C300BN3
QUANTITY
V110A8C300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8C300BN3
Internal Part NumberEIS-V110A8C300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8C300BN3
Related LinksV110A8, V110A8C300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8C300BN3 Details Description
Related parts for V110A8C300BN3
RCPT ASSY,24 POS,PANEL MTG,LPF datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOTOR 4POLE 34W 83X125MM 230VAC datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 31POS 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 700MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DIRECT 5PX10C TOP G datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf