Vicor Corporation V110A8E300BL2
V110A8E300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8E300BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8E300BL2.pdf
Availability of V110A8E300BL2
QUANTITY
V110A8E300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8E300BL2
Internal Part NumberEIS-V110A8E300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8E300BL2
Related LinksV110A8, V110A8E300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8E300BL2 Details Description
Related parts for V110A8E300BL2
SIDACTOR 3CHP 270V 400A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPST-NO 16A QC TERM datasheet.pdf
TOOLSTICK DAUGHTER CARD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
OSC VCXO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58A 17' UHFM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SGE-225-2-0300L 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
F39-HB1745 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf