Vicor Corporation V110A8H200BN
V110A8H200BN picture photo
Mfg. Part Number
V110A8H200BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V110A8H200BN.pdf
Availability of V110A8H200BN
QUANTITY
V110A8H200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8H200BN
Internal Part NumberEIS-V110A8H200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8H200BN
Related LinksV110A8, V110A8H200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8H200BN Details Description
Related parts for V110A8H200BN
IC BUFFER/CNVRTR HEX N-INV 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
MOSFET DRIVER 2CH 6A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 501MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC PSOC 32B 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE6 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf