Vicor Corporation V110A8H300BG
V110A8H300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A8H300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8H300BG.pdf
Availability of V110A8H300BG
QUANTITY
V110A8H300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8H300BG
Internal Part NumberEIS-V110A8H300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8H300BG
Related LinksV110A8, V110A8H300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8H300BG Details Description
Related parts for V110A8H300BG
IC REGSTERD TRSCVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 85 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 40POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 18POS .050 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf