Vicor Corporation V110A8H300BL3
V110A8H300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8H300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8H300BL3.pdf
Availability of V110A8H300BL3
QUANTITY
V110A8H300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8H300BL3
Internal Part NumberEIS-V110A8H300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8H300BL3
Related LinksV110A8, V110A8H300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8H300BL3 Details Description
Related parts for V110A8H300BL3
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY MIXER 2V SC-79 datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD882D datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT SKT datasheet.pdf