Vicor Corporation V110A8M300BG
V110A8M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A8M300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8M300BG.pdf
Availability of V110A8M300BG
QUANTITY
V110A8M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8M300BG
Internal Part NumberEIS-V110A8M300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8M300BG
Related LinksV110A8, V110A8M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8M300BG Details Description
Related parts for V110A8M300BG
IC REG CTRLR ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STR TIN datasheet.pdf
POT 250 OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 5W datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SCREW-ON datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 21.59"L X 17.59"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
A4 MG 900W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf