Vicor Corporation V110A8T200BF2
V110A8T200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8T200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V110A8T200BF2.pdf
Availability of V110A8T200BF2
QUANTITY
V110A8T200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8T200BF2
Internal Part NumberEIS-V110A8T200BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8T200BF2
Related LinksV110A8, V110A8T200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8T200BF2 Details Description
Related parts for V110A8T200BF2
CONN SOCKET SIP 29POS GOLD datasheet.pdf
IC COMP NANOPOWER W/REF 8DFN datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 4POLE datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 30A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf