Vicor Corporation V110A8T300BN
V110A8T300BN picture photo
Mfg. Part Number
V110A8T300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8T300BN.pdf
Availability of V110A8T300BN
QUANTITY
V110A8T300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8T300BN
Internal Part NumberEIS-V110A8T300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8T300BN
Related LinksV110A8, V110A8T300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8T300BN Details Description
Related parts for V110A8T300BN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PIN .062 14AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 12V 167MA datasheet.pdf
CONN CAP SEALING FOR PXM6012 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf