Vicor Corporation V110B12C150BG
V110B12C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B12C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V110B12C150BG.pdf
Availability of V110B12C150BG
QUANTITY
V110B12C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12C150BG
Internal Part NumberEIS-V110B12C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12C150BG
Related LinksV110B1, V110B12C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12C150BG Details Description
Related parts for V110B12C150BG
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 84UH SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf