Vicor Corporation V110B12C150BL2
V110B12C150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B12C150BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V110B12C150BL2.pdf
Availability of V110B12C150BL2
QUANTITY
V110B12C150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12C150BL2
Internal Part NumberEIS-V110B12C150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12C150BL2
Related LinksV110B12, V110B12C150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12C150BL2 Details Description
Related parts for V110B12C150BL2
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.41"L X 2.44"W datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 84FBGA datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST 13-19AT AMP MTE datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT89-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
ESD SHP TRVLR ZIP YL 10X12" 10PK datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
9POS F FILT.TYP1 PC datasheet.pdf