Vicor Corporation V110B12C200B
V110B12C200B picture photo
Mfg. Part Number
V110B12C200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V110B12C200B.pdf
Availability of V110B12C200B
QUANTITY
V110B12C200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12C200B
Internal Part NumberEIS-V110B12C200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12C200B
Related LinksV110B1, V110B12C200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12C200B Details Description
Related parts for V110B12C200B
IC QUAD POWER DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 37.5W .8-2.5VOUT 15A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 41POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 100' datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 6-TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
PAR-30 LONG 3000K 25 DEGREE DIMM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf