Vicor Corporation V110B12C200BS3
V110B12C200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B12C200BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V110B12C200BS3.pdf
Availability of V110B12C200BS3
QUANTITY
V110B12C200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12C200BS3
Internal Part NumberEIS-V110B12C200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12C200BS3
Related LinksV110B12, V110B12C200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12C200BS3 Details Description
Related parts for V110B12C200BS3
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD HDR W/L PEG TIN 6POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
5+5 WAY FEMALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF20 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RAM ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf