Vicor Corporation V110B12H150BG
V110B12H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B12H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V110B12H150BG.pdf
Availability of V110B12H150BG
QUANTITY
V110B12H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12H150BG
Internal Part NumberEIS-V110B12H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12H150BG
Related LinksV110B1, V110B12H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12H150BG Details Description
Related parts for V110B12H150BG
RES SMD 102 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 17V 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
D4SL-CN1 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
15POS MET PLST datasheet.pdf