Vicor Corporation V110B12H200BG
V110B12H200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B12H200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V110B12H200BG.pdf
Availability of V110B12H200BG
QUANTITY
V110B12H200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12H200BG
Internal Part NumberEIS-V110B12H200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12H200BG
Related LinksV110B1, V110B12H200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12H200BG Details Description
Related parts for V110B12H200BG
RES SMD 52.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH 400K 16-TSSOP datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 150A 32VDC 10 PC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf