Vicor Corporation V110B12H200BG3
V110B12H200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B12H200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V110B12H200BG3.pdf
Availability of V110B12H200BG3
QUANTITY
V110B12H200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12H200BG3
Internal Part NumberEIS-V110B12H200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12H200BG3
Related LinksV110B12, V110B12H200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12H200BG3 Details Description
Related parts for V110B12H200BG3
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PINS datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 36POS datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT SKT datasheet.pdf