Vicor Corporation V110B12M200BS
V110B12M200BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B12M200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V110B12M200BS.pdf
Availability of V110B12M200BS
QUANTITY
V110B12M200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12M200BS
Internal Part NumberEIS-V110B12M200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12M200BS
Related LinksV110B1, V110B12M200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12M200BS Details Description
Related parts for V110B12M200BS
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 3 PIN RIGHT ANG datasheet.pdf
RF PLATE CHOKE datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf