Vicor Corporation V110B12T150BG3
V110B12T150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B12T150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V110B12T150BG3.pdf
Availability of V110B12T150BG3
QUANTITY
V110B12T150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12T150BG3
Internal Part NumberEIS-V110B12T150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12T150BG3
Related LinksV110B12, V110B12T150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12T150BG3 Details Description
Related parts for V110B12T150BG3
IC DIFF LINE RCVR QUAD LP 16DIP datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
PIN POWERBAND 12-14AWG AG CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 385MA 650 MOHM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 250V 20A PQFN datasheet.pdf