Vicor Corporation V110B12T200B
V110B12T200B picture photo
Mfg. Part Number
V110B12T200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V110B12T200B.pdf
Availability of V110B12T200B
QUANTITY
V110B12T200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12T200B
Internal Part NumberEIS-V110B12T200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12T200B
Related LinksV110B1, V110B12T200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12T200B Details Description
Related parts for V110B12T200B
JUMPER-H2728TR/C2065R/X 8" datasheet.pdf
SIDACTOR BIDIR 190V 150A DO-214 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.925V SOT23-5 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ESC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
METRAL HDR 1MX5R datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf