Vicor Corporation V110B15C150BL2
V110B15C150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B15C150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V110B15C150BL2.pdf
Availability of V110B15C150BL2
QUANTITY
V110B15C150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B15C150BL2
Internal Part NumberEIS-V110B15C150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B15C150BL2
Related LinksV110B15, V110B15C150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B15C150BL2 Details Description
Related parts for V110B15C150BL2
CAP CER 330PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
VARISTOR 82V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf