Vicor Corporation V110B15E150BS
V110B15E150BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B15E150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V110B15E150BS.pdf
Availability of V110B15E150BS
QUANTITY
V110B15E150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B15E150BS
Internal Part NumberEIS-V110B15E150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B15E150BS
Related LinksV110B1, V110B15E150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B15E150BS Details Description
Related parts for V110B15E150BS
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 58A I-PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 34V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
GDT 120V 30% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
TURNED CRIMPCONTACT AWG 20-16 FE datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf