Vicor Corporation V110B15E150BS2
V110B15E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B15E150BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V110B15E150BS2.pdf
Availability of V110B15E150BS2
QUANTITY
V110B15E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B15E150BS2
Internal Part NumberEIS-V110B15E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B15E150BS2
Related LinksV110B15, V110B15E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B15E150BS2 Details Description
Related parts for V110B15E150BS2
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
MOUNT RECTANGULAR TO3 0.437" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC MM OFNR 9M1 datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf