Vicor Corporation V110B15H150BS
V110B15H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B15H150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V110B15H150BS.pdf
Availability of V110B15H150BS
QUANTITY
V110B15H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B15H150BS
Internal Part NumberEIS-V110B15H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B15H150BS
Related LinksV110B1, V110B15H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B15H150BS Details Description
Related parts for V110B15H150BS
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.8V 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 550MA 446 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 3.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
LED CBI 3MM QUAD LEVEL datasheet.pdf