Vicor Corporation V110B15M150BG
V110B15M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B15M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V110B15M150BG.pdf
Availability of V110B15M150BG
QUANTITY
V110B15M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B15M150BG
Internal Part NumberEIS-V110B15M150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B15M150BG
Related LinksV110B1, V110B15M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B15M150BG Details Description
Related parts for V110B15M150BG
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SSD 64GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
AB 3100A SHL KIT 28 CAD OD datasheet.pdf