Vicor Corporation V110B24H150BS
V110B24H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B24H150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V110B24H150BS.pdf
Availability of V110B24H150BS
QUANTITY
V110B24H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B24H150BS
Internal Part NumberEIS-V110B24H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B24H150BS
Related LinksV110B2, V110B24H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B24H150BS Details Description
Related parts for V110B24H150BS
SWITCH PLUNGER SPDT 0.1A SOLDER datasheet.pdf
IC FPGA 91 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 40W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 133MHZ 54BGA datasheet.pdf