Vicor Corporation V110B24M150BN2
V110B24M150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B24M150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V110B24M150BN2.pdf
Availability of V110B24M150BN2
QUANTITY
V110B24M150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B24M150BN2
Internal Part NumberEIS-V110B24M150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B24M150BN2
Related LinksV110B24, V110B24M150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B24M150BN2 Details Description
Related parts for V110B24M150BN2
CONN RECEPT VERT STACK 12POS 2MM datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" 6.0M BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT 1A PCB PIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS DIFF TO-100-10 datasheet.pdf
IGBT 1200V 60A 534W TO247 datasheet.pdf
CONN 24POS PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 7-28VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
2 ADC, 8 DAC, 96 kHz, 24-Bit Codec IC datasheet.pdf