Vicor Corporation V110B24T200BL2
V110B24T200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B24T200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V110B24T200BL2.pdf
Availability of V110B24T200BL2
QUANTITY
V110B24T200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B24T200BL2
Internal Part NumberEIS-V110B24T200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B24T200BL2
Related LinksV110B24, V110B24T200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B24T200BL2 Details Description
Related parts for V110B24T200BL2
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER PH SIDE 12POS 2MM datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 175W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf