Vicor Corporation V110B28E150BG3
V110B28E150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B28E150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V110B28E150BG3.pdf
Availability of V110B28E150BG3
QUANTITY
V110B28E150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B28E150BG3
Internal Part NumberEIS-V110B28E150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B28E150BG3
Related LinksV110B28, V110B28E150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B28E150BG3 Details Description
Related parts for V110B28E150BG3
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT223-3 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC 44MA 15VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf